MÁME NOVÝ WEB!

Svatební dort - tradice, nebo přežitek?

 
Svatební dort patří mezi tradiční symboly svatby. Není to jenom obyčejný cukrářský výrobek, mnohdy bývá vrcholním dílem cukrářského umění a v jeho zdobení se fantazii nekladou téměř žádné hranice.
 

Nejčastěji se jedná o vysoký, nekolikaposchoďový, vrstvený dort, s hustou polevou, různými ozdobami (figurky, květiny, mašle, stuhy, korálky - a ne všechno z toho je jedlé!). Na jeho vrcholu trůní figurky novomanželů. Výzdobě dortu odpovídá i cena - čím vyšší a zdobnější, tím větší budou i náklady na jeho pořízení.

Nejčastěji se vyrábí v kruhovém, nebo oválném tvaru, existují však i exotičtější mnohoúhelníkové dorty. Současným trendem v našich končinách je dort jednoduchý, ale velmi elegantní, vysoký do několika poschodí. Může být doplněni i živými květy, nebo čerstvým ovocem.

 

Svatební dort a jeho zdobení lze také volit podle období, ve kterém se svatba koná. Jarní dort s motýlky a sedmikrásky, letní svatební dorty s hojností letních květin či čerstvého ovoce, zatímco podzimní dort může odrážet například sklizeň ořechů a zdobení zimního dortu může obsahovat sněhové vločky a saténové stuhy. Pestrost a rozmanitost zdobení jsou vždy jen odrazem fantazie Vaší a Vašeho cukráře.

Obvyklou barvou svatebních dortů je bílá (dozdobená kontrastními barvami, většinou pastelových odstínů). Novomanželé ho začnou krájet spolu, jako svůj první společný úkol v novém životě. Kousek svatebního dortu by se měl dostat na talíř ke každému svatebnímu hostovi.

Dalším typickým sladkým pohoštěním v našich končinách jsou svatební koláčky, jejich vzhled a výroba se liší v jednotlivých regionech.

 

Svatební dorty - dodavatelé

DortyDoDomu

MÁME NOVÝ WEB! Firma DortyDomu se specializuje na výrobu dortů více než dvacet let, v Praze své výrobky nabízí ve dvou firemních cukrárnách.   Majitelka se osobně věnuje vývoji receptur, využití nových technologií a surovin, výroba tak pružně reaguje na trendy v cukrářské výrobě i...

Svatební dorty on-line

MÁME NOVÝ WEB! Svatební, narozeninové a slané dorty Cukrárna & Kavárna Café Kubr   Poctivá ruční domácí výroba Svatební dorty nabízíme ve více jak 100 provedeních, veškeré nabízené dorty, zákusky, chlebíčky, obložené mísy a další lahůdky jako slané dorty či slané křehké koláče, vyrábíme...

Lahodné domácí dortíky

MÁME NOVÝ WEB!   Domácí dortíky Bára   Jsem profesionální cukrářka , která ráda peče na jakou koliv Vaší příležitost. Vyrábím jen z kvalitních surovin a peču dle tradičních starých receptů od prababičky. Ráda pro Vás upeču jak klasické dorty na narozeniny, dětské dorty , dorty pro pány i...

Cukrárna U Olinky

MÁME NOVÝ WEB! Zabýváme se výrobou a prodejem cukrářských výrobků a doplňků. Vše kvalitní,  čerstvé,  z kvalitních  surovin,  pravého másla, živočišné šlehačky, dle tradičních receptů. Nabídneme vám nejrůznější cukrářské laskominky jako jsou zákusky, dorty, řezy, ...