Svatební šaty - živůtky

12.01.2011 19:55

MÁME NOVÝ WEB!

 
 
Slovník pojmů pro svatební šaty - živůtky

Každé svatební šaty jsou originální, ale přesto existují určitá pravidla, která při jejich šití platí. Například názvy výstřihů, siluety, či rukávů jsou univerzální a pokud třeba zkušené krejčové řeknete, že chcete výstřih portrét a siluetu A, bude vědět o co se jedná.

V jednotlivých článcích si rozebereme tyto části svatebních šatů:

  • výstřihy
  • živůtky
  • siluety
  • rukávy
  • vlečky
  • závoje

Nenechte se zmást slovem "živůtek", jedná se pouze o označení vrchní části svatebních šatů na trupu. Neznamená to, že musí být těsně vypasovaný a složitě zdobený, pokud vám tento styl nesedí. Měření vašich mír na živůtek musí být velice přesné, tady je totiž nejvíce vidět jakékoliv nepřesnosti.


Základní typy živůtků:

 

 

Korzet


Velice těsný a utažený živůtek, který obepíná tělo a tvaruje ho. Zadní zavazování bývá velice hezkým detailem, který stojí za to využít.

 

Kosticový živůtek


Tradičný styl, živůtek vertikálního tvaru, vyroben z plastu nebo kovu - podobně jako kostice v podprsence. Velmi hezky tvaruje trup.Kosticový živůtek
Tradičný styl, živůtek vertikálního tvaru, vyroben z plastu nebo kovu - podobně jako kostice v podprsence. Velmi hezky tvaruje trup.

 

Síto na drobky


Kus látky kolem hrudi, která vytváří prokládaný efekt, jako sítko. Látka může být kontrastní, nebo naopak úplně stejná, jako svatební šaty. Obvykle přiléhá těsně k hrudi.

 

Vsunutý


Toto je prostě kousek materiálu, který sedí dolů ve výstřihu tvaru V. Látka, která se vsouvá, bývá obvykle kontrastní k materiálu samotných šatů, což vytváří zajímavý efekt.

 

Klíčová dírka


Těsný živůtek s klínkem, nebo otvorem ve tvaru klíčové dírky vepředu. Hodí se pro plochá ňadra.

 

Potažený živůtek


Tento živůtek je překryt kusem látky, obvykle průsvitné (nebo průsvitnými krajkami). To vytváří velmi hezký efekt a působí velice elegantně.

 

Přepásaný


Kolem samotného živůtku se překládá látka tak, aby se různě překrývala.