Svatební šaty - ZÁVOJE

21.01.2011 09:53

MÁME NOVÝ WEB!

 
 
V nevěstině vzhledu hrají největší roli bezesporu svatební šaty, ale závoj poutá také velkou pozornost. Při výběru závoje je nutné přihlédnout k tomu, jaké vůbec budete mít šaty a podle toho se odvíjí i tvar, délka a hustota závoje.


Barvy závoje
Barva závoje musí samozřejmě korespoondovat s barvou šatů, takže když máte bílé šaty, nehodí se k tomu závoj barvy champagne a naopak.

Vrstvy
Závoj může mít jednu, dvě nebo i tři vrstvy, záleží na tom, jaké budete mít na sobě šaty. Jednovrstvý, jednoduchý závoj se perfektně hodí pro sofistikovaný a elegantní vzhled, vícevrstvé závoje se používají při romantických, nařasených šatech.
Pří vícero vrstvách se ta vrchní - nejkratší vrstva používá taktéž jako zakrytí obličeje před samotným sňatkem, poté se přehodí opět dozadu.
Při krátkých závojích, které sahají pouze po bradu, se používá jenom jedna vrstva, která se taky dá přehodit dozadu, případně se celá ozdoba hlavy sundá.


Ozdoby závoje
Závoje může být dozdoben mnoha různými ozdobami, které opět musí korespondovat se samotnými šatami. Máte-li například šaty pošité drobnými perličkami, je možné podobné zdobení zopakovat i na samotném závoji.
Zde platí jedno zlaté pravidlo: čím jednodušší šaty, tím zdobnější a bohatější by měl být závoj a naopak.


Tvary obličeje a výběr závoje
Závoj rámuje vaši tvář, takže tvar obličeje při jeho výběru hraje velmi důležitou roli.

Kulatá tvář - je stejně široká, jak dlouhá a vypadá plně, takže je dobré vybrat závoj, který ji opticky prodlouží a zeštíhlí. V tomto případě volíme závoj délky po ramena a na vršku hlavy nařasený. Vyhněte se závojům, které jsou hustě nařasené a bohaté po bocích obličeje.


Čtvercová tvář - je široká a hranatá. Takže závoj by ji měl zúžit, zjemnit a prodloužit. Vybereme tedy závoj délky po ramena a bohatě nařasený na vršku hlavy. Závoj by měl být několikavrstvý a kaskádový, aby zjemnil hranatou čelist.


Oválná tvář - je trošku delší, než širší, dá se přirovnat ke tvaru vejce. Tento typ obličeje má v podstatě takový univerzální tvar, že je možné se závojem trošku experimentovat a vybrat si jakýkoliv styl, ovšem je nutno se vyhnout příliš vysokým nařasením, nebo širokým závojům, aby se nenarušili souměrné proporce oválného obličeje.


Obdélníková tvář - je delší, než širší a má tendenci se jevit jako úzká a hranatá. Zde volíme závoj, který je na vršku hlavy hladký a nezvedá se do výše, objem přidáme spíše po stranách obličeje nařasením závoje.
 

 

Velmi krátký - tomu se též říká "visor" a jeho délka dosahuje maximálně po bradu. Často bývá ušitý ze síťky. Hodí se zejména k šatům, které nemají výstřih, ale sahají až vysoko ke krku. Dobře doplňuje sofistikované, eklektické šaty.

 

 

 

 

 

 

 

Šířky závoje:
Závoje můžou mít různou šířku a také se liší i v tom, jak jsou upravené, některé jsou nařasené a zvýrazněné na vršku hlavy, jiné po bocích obličeje. Jsou doplněné korunkou, čelenkou, nebo stužkou.


Rady na závěr:

  • závoj by neměl končit přesně tam, kde začíná nějaký detail svatebních šatů - např. když máte těsný korzet a sukně začíná u pasu, závoj by neměl končit právě zde, jinak vás opticky rozdělí na dvě poloviny
  • závoj délky katedrála se hodí pouze k vlečce odpovídající délky (viz článek o vlečkách)
  • umístění závoje na hlavě je třeba pečlivě rozvážit vzledem k typu šatů i účesu
  • pokud jste menší, než 160 cm, hodí se k vám nejlépe závoj délky po lokty, postavám vyšším, než 170 cm sluší nejvíc délka po konečky prstů (výšky mezi těmito hodnotami si můžou vybrat závoj dle svého vkusu)