Svatební dort - tradice, nebo přežitek?

28.11.2010 16:29

Svatební dort patří mezi tradiční symboly svatby. Není to jenom obyčejný cukrářský výrobek, mnohdy bývá vrcholním dílem cukrářského umění a v jeho zdobení se fantazii nekladou téměř žádné hranice.

Obvykle se jedná o vysoký, nekolikaposchoďový, vrstvený dort, s hustou polevou, různými ozdobami (figurky, květiny, mašle, stuhy, korálky - a ne všechno z toho je jedlé!). Na jeho vrcholu nejčastěji trůní figurky novomanželů. Výzdobě dortu odpovídá i cena - čím vyšší a zdobnější, tím větší budou i náklady na jeho pořízení.

Nejčastěji se vyrábí v kruhovém, nebo oválném tvaru, existují však i exotičtější mnohoúhelníkové dorty. Současným trendem v našich končinách je dort jednoduchý, ale velmi elegantní, vysoký do několika poschodí. Může být doplněni i živými květy, nebo čerstvým ovocem. Svatební dort a jeho zdobení lze také volit podle období, ve kterém se svatba koná. Jarní dort s motýlky a sedmikrásky, letní svatební dorty s hojností letních květin či čerstvého ovoce, zatímco podzimní dort může odrážet například sklizeň ořechů a zdobení zimního dortu může obsahovat sněhové vločky a saténové stuhy. Pestrost a rozmanitost zdobení jsou vždy jen odrazem fantazie Vaší a Vašeho cukráře.

Tradice svatebního dortu sahá až do starého Říma - v té době ženich nad nevěstou rituálně prolomil bochník chleba - jako symbol svého dominantního postavení v manželství.

Tradiční barvou svatebních dortů je bílá (dozdobená kontrastními barvami, většinou pastelových odstínů). Novomanželé ho obvykle začnou krájet spolu, jako svůj první společný úkol v novém životě. Kousek svatebního dortu by se měl dostat na talíř ke každému svatebnímu hostovi.

Dalším typickým sladkým pohoštěním v našich končinách jsou svatební koláčky, jejich vzhled a výroba se liší v jednotlivých regionech.

O tom, jak všelijak může svatební dort vypadat, se můžete na vlastní oči přesvědčit i v naší galeri. Třeba tam najdete inspiraci i pro svůj vlastní vysněný svatební dort...