Svatební dar - cení se originalita, tradice nebo peníze?

29.03.2013 16:26

Svatební dar obvykle přinášejí všichni hosté, kteří se zúčastní svatební hostiny. Je to tradice, která ke svatbám neodmyslitelně patří a měla by novomanželům usnadnit start nové domácnosti, nebo rovnou pomoci při splnění nějakého snu.

Jak ale vybrat ten správný dar, který by byl patřičně oceněn? Jak se vyhnout tomu, že se novomanželům sejde 5 stejných rychlovarných konvic, 3 čajové soupravy a 7 aromalampiček?

Především, sami snoubenci by měli vhodnou formou informovat své hosty o svých přáních. V našich končinách bohužel mnoho obchodů nenabízí tzv. "svatební seznam", kde se dají vybrat věci, o které mají novomanželé zájem a hosté je postupně kupují a obchod je slavnostně zabalí i se jménem kupce, takže je jasné, kdo koupil ten drahý robotický vysavač a kdo zase slánku s pepřenkou. V tom případě si musíte trochu pomoct sami a zapátrat v rodině a zjistit tak, co by se novomanželům do domácnosti hodilo. Tradiční dary jsou např. sada nádobí, porcelánu, příborů, ručníků a utěrek, nebo i dražší kousky jako televize, pračka, lednice apod. Záleží na vás, vašem vkusu a samozřejmě i na vaší peněžence.

Může se ale stát, že snoubenci projeví spíš zájem o netradiční, originální a vtipné dary - a tady je už výběr docela pestrý. 

Např. server www.netradicni-darky.cz má širokou škálu vtipných a milých dárků v cenovém rozpětí od desetikorun až po několik tisíc. A co zde frčí nejvíc? Pozemek na Měsíci, ručníkové zákusky, Manželské hříčky, Pytlíčky zlata, Smaltované cedule atd. 

Na webu www.zazitky.cz můžete zakoupit (jak už název napovídá) adrenalinové zážitky snoubencům na míru - např. jízdu na koni, ale i let balónem či ve vyhlídkovém letadle. K mání je také Romantika na zámku (či jachtě), speciální masážní balíčky pro dva, ale i bungee-jumping, nebo dokonce nahrání vlastního CD.

Velmi originálním darem je nakreslení komiksu - příběhu o snoubencích, s jejich postavami, či olejomalba, která zobrazuje jejich oblíbené místo. Vaší fantazii se meze nekladou a určitě přijdete na to, jak snoubence překvapit a dojmout.

V poslední době se ale rozmohl i další - velice neoriginální, ale užitečný zvyk - darování peněz. Jak zabalit peníze jako svatební dar a jakou hodnotu darovat?

Hodnota vašeho peněžního daru by měla určitě převyšovat cenu svatebního pohoštění, které jste dostali na svatbě. Problémém spíš bývá to, jak peníze zabalit vhodným způsobem, aby to nikoho neurazilo (přesto, že si o ně snoubenci sami řekli).

Nejrozšířenějším způsobem je naaranžování bankovek do kytice květů, kterou vám na přání připraví v každém květinářství, které nabízí svatební kytice.

Další možností je koupě zajímavé krabičky, která vypadá jako správná pirátská truhla na poklady - do ní můžete naukládat nejenom bankovky, ale i větší mince a pro zajímavost to proložit čokoládovými mincemi, či blýskavými tretkami.

Bankovky můžete také nechat zarámovat do hezkého a zajímavého rámečku, nebo s nimi rovnou vyzdobit fotoalbum.

A při balení jakéhokoliv dárku nezapomeňte, že je vhodné do něj vložit i nějaké blahopřání se svým podpisem, u svatebních darů je zvykem, aby snoubenci věděli, kdo jim co daroval, obvykle se pak posílá písemné poděkování.