Proč je většina svatebních šatů v bílé barvě?

25.01.2013 16:17

Možná, že jste o své budoucí svatbě snila už jako malá holka. Představovala jste si, jak kráčíte úzkou uličkou, všichni svatebčané jsou otočeni směrem k vám a okouzleně se na vás dívají... Vy máte na sobě dlouhé, bílé šaty s vlečkou a závojem a v chvějící se ruce držíte kytici růží...

 

Ale kde se vlastně vzala tradice bílých svatebních šatů? Pojďme se na to podívat do historie.

Ve středověku svatební šaty jako takové v podstatě neexistovaly. Nevěsta si oblékla co nejslavnostnější šat, přiměřený svému společenskému postavení. Nebyla předepsaná žádná barva, zato se nosila spousta šperků (tedy, pokud si to mohla dovolit). Šaty byly ušité z těžkého brokátu, nebo taftu a byly bohatě vyšívané bílou či stříbrnou nití. Bílé oblečení se považovalo za velice nepraktické, jelikož se lehce ušpinilo (není divu, po těch neupravených cestách na venkově, či špinavých ulicích ve městě...)

Ale pak přichází na scénu nejpopulárnější britská královna Viktorie, která si v r. 1840 na svou svatbu oblékla čistě bílé šaty. Šaty byly vyrobeny z hedvábí a na nich zářily vyšité květy pomerančovníku. Na hlavě měla královna cenný krajkový závoj. Její model si získal obrovskou popularitu a bílé svatební šaty se brzy staly módou nejenom v Evropě, ale i na dalších kontinentech.

Ujalo se rčení, že bílá barva je symbolem panenské čistoty a nevinnosti (což není tak docela pravda, protože sochy a obrazy Panny Marie nosí většinou modré oblečení - a kdo jiný by už měl být větším symbolem nevinnosti, než tato večná panna!). Ovšem například v Asii je bílá barva symbolem smutku, proto nevěsty nosí zářivé odstíny červené.

Bílá barva také nesluší všem - proto je lepší, pokud ctíte tradice, zvolit jemnější odstín - např. slonovou kost, champagne či béžovou. 

Pak jsou tu zcela nové a moderní trendy. Začalo to jemnými náznaky, jako např. barevný korzet, nebo nějaký doplňek, pokračovalo to zcela barevnými šaty (hlavně v odstínu bordó, pink, červená, lila, světlezelená, či modrá), až nakonec Vera Wang prolomila veškeré hranice a v roce 2012 uvedla novou kolekci svatebních šatů v černé barvě - a měla ohromný úspěch!

 

Jaké svatební šaty si máte zvolit vy?

Výběr je zcela na vás. Svatební salony mají neskutečně širokou nabídku a poradí vám, jaké šaty se hodí jak pro váš typ postavy, tak pro celkový styl svatby. Podstatné je, abyste se vy sama ve svých svatebních šatech cítila dobře, pohodlně a hlavně jako opravdická princezna...