Kam zmizely svatební závoje?

13.06.2014 18:16

MÁME NOVÝ WEB!

 

 

 

V osmdesátých a devadesátých letech minulého století bylo prakticky nemyslitelné, aby se nevěsta nevdávala v závoji (i když třeba byla těhotná…). 

 

Závoj patřil ke svatebnímu stejnokroji stejně, jako nařasená šlehačková sukně, dlouhé rukávy a zvýrazněná mohutná ramena. Čím nevkusnější a větší byla svatební róba, tím víc dávala rodina na obdiv svůj majetek. Nevěsty bez závoje byly považovány za rebelky, na které se koukalo přes prsty. 

Naštěstí dnes už neplatí žádné konvence či svazující nepsaná pravidla. Móda se díkybohu změnila a je sofistikovanější, elegantnější, ale hlavně rozmanitější. Kupodivu s tím souvisí i méně častěji se vyskytující závoj na hlavách nevěst. Proč to tak je, nevíme, v každém případě je dnes závoj spíš výjimka , než pravidlo- a to se týká hlavně dlouhého závoje. Vizory - nebo-li síťky přes obličej se stále vyskytují poměrně často. 

V každém případě téměr vymizely typické závoje z osmdesátých let - dvojité či dokonce trojité šlehačky, spojené nahoře do bižuteriové korunky, či nevkusného věnečku z květin.

Dnešní závoje jsou poměrně dlouhé, až po zem, jsou jemné a splývající, obepínající tělo a na okrajích mají výšivku nebo výraznější ozdobu a vypadají, jako by se inspirovaly módou dvacátých či třicátých let.

Protože pozor! Móda se neustále vrací a opakuje...